RK73H1JTTD2804F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD2804F
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 2.8M OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
RK73H
Height :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
800μm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.8MOhms
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
RK73H1JTTD2804F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD2804F
RK73H Series, Thick Film, 2.8MOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C