RK73H1JTTD2742D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD2742D
Description
RES 27.4K OHM 0.5% 1/10W 0603
RK73H
Mounting Feature :
Surface Mount
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
27.4kOhm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
100mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RK73H1JTTD2742D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD2742D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 27.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C