RK73H1JTTD26R7D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD26R7D
Description
RES 26.7 OHM 0.5% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
26.7Ohm
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
6 Weeks
Tolerance :
±0.5%
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RK73H1JTTD26R7D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD26R7D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 26.7Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C