RK73H1JTTD1R50F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD1R50F
Description
RES 1.5 OHM 1% 1/8W 0603
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
1.5Ohms
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Height :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
Width :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Number of Pins :
2
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RK73H1JTTD1R50F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1R50F
RK73H Series, Thick Film, 1.5Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C