RK73H1JTTD1R27F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1JTTD1R27F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.27 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
500μm
Resistance :
1.27Ohms
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Series :
RK73H
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
800μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
155°C
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Supplier Device Package :
Power Rating :
100mW
Published :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RK73H1JTTD1R27F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1R27F
RK73H Series, Thick Film, 1.27Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C