RK73H1JTTD16R2F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1JTTD16R2F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 16.2 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Series :
RK73H
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
16.2Ohms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Composition :
Thick Film
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
Not
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Depth :
800μm
Published :
Height :
500μm
Width :
800μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73H1JTTD16R2F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD16R2F
RK73H Series, Thick Film, 16.2Ohms, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C