RK73H1JTTD16R0D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD16R0D
Description
RES 16 OHM 0.5% 1/8W 0603
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
16Ohm
Working Voltage :
75V
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RK73H1JTTD16R0D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD16R0D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 16Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C