RK73H1JTTD1653F
Mfr.Part #
RK73H1JTTD1653F
Description
RES 165K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Height :
500μm
Length :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Military Standard :
Not
Depth :
800μm
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
165kOhms
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RK73H1JTTD1653F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1653F
RK73H Series, Thick Film, 165kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C