RK73H1JTTD1471D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD1471D
Description
RES 1.47K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
1.47kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thick Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73H1JTTD1471D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1471D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 1.47kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C