RK73H1JTTD1202D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD1202D
Description
RES 12K OHM 0.5% 1/10W 0603
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
75V
RK73H
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
6 Weeks
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
12kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Composition :
Thick Film
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RK73H1JTTD1202D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD1202D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 12kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C