RK73H1JTTD10R0D
Mfr.Part #
RK73H1JTTD10R0D
Description
RES 10 OHM 0.5% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Working Voltage :
75V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
10Ohm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73H
JESD-609 Code :
e3
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Datasheets
RK73H1JTTD10R0D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JTTD10R0D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 10Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.5%, -55°C~155°C