RK73H1JRTTD8202D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD8202D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 82 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Subcategory :
Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
RoHS :
Details
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistance :
82 kOhms
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Packaging :
MouseReel
Tolerance :
±0.5%
Length :
1.6 mm
Composition :
Thick Film
Qualification :
AEC-Q200
KOA Speer
Voltage Rating :
75 V
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Width :
0.8 mm
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.45 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Technology :
AEC-Q200
Application :
Automotive Grade
Product :
Thick Film Resistors SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
KOA Speer
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Product Type :
Thick Film Resistors
Base Product Number :
RK73H1J
Series :
RK73-RT
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Datasheets
RK73H1JRTTD8202D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD8202D
RK73-RT Series, Thick Film, 82 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C