RK73H1JRTTD7680D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD7680D
Description
RES 768 OHM 0.50% 1/8W 0603
Width :
0.8 mm
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Voltage Rating :
75 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance :
768 Ohms
Tolerance :
±0.5%
Length :
1.6 mm
Height :
0.45 mm
Datasheets
RK73H1JRTTD7680D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD7680D
RK73-RT Series, Thick Film, 768 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C