RK73H1JRTTD6042D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD6042D
Description
RES 60.4 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Resistance :
60.4 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Supplier Device Package :
Width :
0.8 mm
Height :
0.45 mm
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Voltage Rating :
75 V
Datasheets
RK73H1JRTTD6042D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD6042D
RK73-RT Series, Thick Film, 60.4 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C