RK73H1JRTTD4702D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD4702D
Description
RES 47 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Packaging :
MouseReel
Supplier Device Package :
Brand :
KOA Speer
Technology :
Thick Film
Base Product Number :
RK73H1J
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Width :
0.8 mm
Resistance :
47 kOhms
Length :
1.6 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Style :
PCB Mount
Composition :
Thick Film
KOA Speer
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product :
Thick Film Resistors SMD
Tolerance :
±0.5%
Height :
0.45 mm
Product Status :
Active
Voltage Rating :
75 V
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS :
Details
Package :
Digi-Reel?
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Application :
Automotive Grade
Series :
RK73-RT
Datasheets
RK73H1JRTTD4702D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD4702D
RK73-RT Series, Thick Film, 47 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C