RK73H1JRTTD3901D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD3901D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.9 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Length :
1.6 mm
Qualification :
AEC-Q200
Packaging :
MouseReel
Package :
Digi-Reel?
Resistance :
3.9 kOhms
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Failure Rate :
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Terminations :
2
Application :
Automotive Grade
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Status :
Active
Base Product Number :
RK73H1J
Technology :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
KOA Speer
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package :
Series :
RK73-RT
KOA Speer
Height :
0.45 mm
Voltage Rating :
75 V
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RK73H1JRTTD3901D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD3901D
RK73-RT Series, Thick Film, 3.9 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C