RK73H1JRTTD3832D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD3832D
Description
RES 38.3 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Tolerance :
±0.5%
Termination Style :
SMD/SMT
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Brand :
KOA Speer
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Base Product Number :
RK73H1J
Height :
0.45 mm
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Technology :
Thick Film
KOA Speer
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Packaging :
MouseReel
Resistance :
38.3 kOhms
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Product :
Thick Film Resistors SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Thick Film Resistors
Supplier Device Package :
Length :
1.6 mm
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage Rating :
75 V
Subcategory :
Resistors
Width :
0.8 mm
RoHS :
Details
Application :
Automotive Grade
Qualification :
AEC-Q200
Series :
RK73-RT
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Datasheets
RK73H1JRTTD3832D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD3832D
RK73-RT Series, Thick Film, 38.3 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C