RK73H1JRTTD3601D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD3601D
Description
RES 3.6 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Product :
Thick Film Resistors SMD
Height :
0.45 mm
Tolerance :
±0.5%
Product Type :
Thick Film Resistors
KOA Speer
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Brand :
KOA Speer
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Voltage Rating :
75 V
Qualification :
AEC-Q200
Failure Rate :
Subcategory :
Resistors
Series :
RK73-RT
Technology :
2
Base Product Number :
RK73H1J
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Application :
Automotive Grade
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance :
3.6 kOhms
Length :
1.6 mm
Package :
Digi-Reel?
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Packaging :
MouseReel
Width :
0.8 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Datasheets
RK73H1JRTTD3601D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD3601D
RK73-RT Series, Thick Film, 3.6 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C