RK73H1JRTTD3011D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD3011D
Description
RES 3.01 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Width :
0.8 mm
Failure Rate :
Packaging :
MouseReel
Case Code (Metric) :
KOA Speer
Resistance :
3.01 kOhms
Termination Style :
SMD/SMT
Technology :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155 °C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Length :
1.6 mm
Termination :
Thick Film
Brand :
KOA Speer
Product Type :
Thick Film Resistors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Qualification :
AEC-Q200
Product :
Thick Film Resistors SMD
RoHS :
Details
Series :
RK73-RT
Voltage Rating :
75 V
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
Base Product Number :
RK73H1J
Subcategory :
Resistors
Tolerance :
±0.5%
Application :
Automotive Grade
Height :
0.45 mm
Weight :
2.012816 mg
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations :
2
Product Status :
Active
Package :
Digi-Reel?
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RK73H1JRTTD3011D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD3011D
RK73-RT Series, Thick Film, 3.01 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C