RK73H1JRTTD2671D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD2671D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.67 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
RK73-RT
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
75 V
Failure Rate :
KOA Speer
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Width :
0.8 mm
Height :
0.45 mm
Brand :
KOA Speer
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Base Product Number :
RK73H1J
Technology :
Thick Film
Resistance :
2.67 kOhms
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Product :
Thick Film Resistors SMD
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Subcategory :
Resistors
Max Operating Temperature :
155 °C
Package :
Digi-Reel?
Weight :
2.012816 mg
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Application :
Automotive Grade
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Datasheets
RK73H1JRTTD2671D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD2671D
RK73-RT Series, Thick Film, 2.67 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C