RK73H1JRTTD2201D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD2201D
Description
RES 2.2 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Temperature :
70°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Height :
450μm
Max Operating Temperature :
155°C
HTS Code :
Reference Standard :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Additional Feature :
Anti-Sulfur
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6mm
Construction :
RECTANGULAR
Width :
800μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Resistance :
2.2kOhm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
0.5%
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Power Rating :
100mW
Datasheets
RK73H1JRTTD2201D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD2201D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 2.2kOhm, 0.5%,