RK73H1JRTTD1652D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD1652D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 16.5 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Width :
0.8 mm
Resistance :
16.5 kOhms
Voltage Rating :
75 V
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Package :
Digi-Reel?
Tolerance :
±0.5%
Brand :
KOA Speer
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Application :
Automotive Grade
Subcategory :
Resistors
Base Product Number :
RK73H1J
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Thick Film Resistors
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product :
Thick Film Resistors SMD
Series :
RK73-RT
Length :
1.6 mm
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Height :
0.45 mm
KOA Speer
Failure Rate :
Supplier Device Package :
Qualification :
AEC-Q200
Mounting Style :
PCB Mount
Technology :
Thick Film
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Datasheets
RK73H1JRTTD1652D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD1652D
RK73-RT Series, Thick Film, 16.5 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C