RK73H1JRTTD1601D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD1601D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.6 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Height :
0.45 mm
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Brand :
KOA Speer
Ratings :
AEC-Q200
Voltage Rating :
75 V
Base Product Number :
RK73H1J
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Packaging :
MouseReel
Width :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Weight :
2.012816 mg
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
1.6 kOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Max Operating Temperature :
155 °C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±0.5%
Technology :
Thick Film
Min Operating Temperature :
-55 °C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Composition :
Thick Film
Application :
Automotive Grade
Qualification :
AEC-Q200
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Subcategory :
Resistors
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Length :
1.6 mm
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Series :
RK73-RT
Case Code (Imperial) :
Product Status :
Active
KOA Speer
Product :
Thick Film Resistors SMD
Datasheets
RK73H1JRTTD1601D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD1601D
RK73-RT Series, Thick Film, 1.6 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C