RK73H1JRTTD1582D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD1582D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 15.8 KOHM 0.50% 1/10W 0603
Packaging :
MouseReel
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Product Status :
Active
Width :
0.8 mm
Voltage Rating :
75 V
Series :
RK73-RT
Case Code (Metric) :
Mounting Style :
PCB Mount
Weight :
2.012816 mg
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
155 °C
Qualification :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistance :
15.8 kOhms
Composition :
Thick Film
KOA Speer
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Brand :
KOA Speer
Number of Terminations :
2
Package :
Digi-Reel?
Termination :
SMD/SMT
Product Type :
Thick Film Resistors
Min Operating Temperature :
-55 °C
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Tolerance :
±0.5%
Height :
0.45 mm
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Length :
1.6 mm
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Application :
Automotive Grade
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Base Product Number :
RK73H1J
Technology :
Thick Film
Subcategory :
Resistors
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RK73H1JRTTD1582D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD1582D
RK73-RT Series, Thick Film, 15.8 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C