RK73H1JRTTD1210D
Mfr.Part #
RK73H1JRTTD1210D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 121 OHM 0.50% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
0.45 mm
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Application :
Automotive Grade
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Subcategory :
Resistors
Series :
RK73-RT
Product Type :
Thick Film Resistors
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.022" (0.55mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Qualification :
AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Composition :
Thick Film
RoHS :
Details
Base Product Number :
RK73H1J
Width :
0.8 mm
Length :
1.6 mm
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Brand :
KOA Speer
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
KOA Speer
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
PCB Mount
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Status :
Active
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance :
121 Ohms
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage Rating :
75 V
Datasheets
RK73H1JRTTD1210D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1JRTTD1210D
RK73-RT Series, Thick Film, 121 Ohms, 0.125W, 1/8W, ±0.5%, -55°C ~ 155°C