RK73H1HTTC4421D
Mfr.Part #
RK73H1HTTC4421D
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES 4.42K OHM 0.5% 1/20W 0201
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Series :
RK73H
Resistance :
4.42kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
9 Weeks
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, PRESSED PAPER, 7 INCH
Datasheets
RK73H1HTTC4421D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1HTTC4421D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 4.42kOhm, 0.05W 1/20W, ±0.5%, -55°C~155°C