RK73H1ETTP9310F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP9310F
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 931 OHM 1% 1/10W 0402
2
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Thick Film
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
JESD-609 Code :
e3
Series :
RK73H
Height :
400μm
Depth :
500μm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
931Ohm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73H1ETTP9310F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP9310F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 931Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C