RK73H1ETTP8661D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP8661D
Description
RES 8.66K OHM 0.5% 1/10W 0402
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
8.66kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73H1ETTP8661D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP8661D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 8.66kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C