RK73H1ETTP7871D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP7871D
Description
RES 7.87K OHM 0.5% 1/10W 0402
Surface Mount
Height :
350μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Resistance :
7.87kOhm
yes
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
63mW
Series :
RK73H
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
RK73H1ETTP7871D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP7871D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 7.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C