RK73H1ETTP76R8D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP76R8D
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 76.8 OHM 0.5% 1/10W 0402
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
76.8Ohm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
75V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Composition :
Thick Film
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Surface Mount
Series :
RK73H
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RK73H1ETTP76R8D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP76R8D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 76.8Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C