RK73H1ETTP71R5D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP71R5D
Description
RES 71.5 OHM 0.5% 1/10W 0402
Resistance :
71.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RK73H1ETTP71R5D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP71R5D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 71.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C