RK73H1ETTP6R20F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP6R20F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.2 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RK73H
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Composition :
Thick Film
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Published :
Termination :
SMD/SMT
Height :
400μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Military Standard :
Not
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Resistance :
6.2Ohm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Ratings :
AEC-Q200
Depth :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73H1ETTP6R20F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP6R20F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 6.2Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C