RK73H1ETTP6651F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP6651F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.65K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
500μm
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Case Code (Metric) :
Resistance :
6.65kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Width :
500μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
50V
Height :
400μm
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Series :
RK73H
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Military Standard :
Not
Length :
1mm
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Datasheets
RK73H1ETTP6651F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP6651F
RK73H Series, Thick Film, 6.65kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C