RK73H1ETTP6490F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP6490F
Description
RES 649 OHM 1% 1/10W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Depth :
500μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Resistance :
649Ohm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RK73H
Lead Free :
Lead Free
Height :
400μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Thick Film
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated DC :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
63mW
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Datasheets
RK73H1ETTP6490F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP6490F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 649Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C