RK73H1ETTP5R36F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP5R36F
Description
RES 5.36 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.36Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Construction :
RECTANGULAR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RK73H1ETTP5R36F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP5R36F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 5.36Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C