RK73H1ETTP5231F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP5231F
Description
RES 5.23K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
2007
Resistance :
5.23kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
0402
2
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Surface Mount :
yes
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Height :
400μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Metric) :
0402 (1005 Metric)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Datasheets
RK73H1ETTP5231F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP5231F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 5.23kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C