RK73H1ETTP4R70F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP4R70F
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Surface Mount :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Depth :
500μm
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
63mW
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Resistance :
4.7ohm
Height :
400μm
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Datasheets
RK73H1ETTP4R70F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP4R70F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 4.7Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C