RK73H1ETTP4872F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP4872F
Description
RES 48.7K OHM 1% 1/10W 0402
Stock
90
In Stock :
90
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Voltage - Rated DC :
50V
8 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
0402
Power Rating :
63mW
Depth :
500μm
Resistance :
48.7kOhms
Height :
400μm
Series :
RK73H
Case Code (Imperial) :
0402
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Case Code (Metric) :
Width :
500μm
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RK73H1ETTP4872F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP4872F
RK73H Series, Thick Film, 48.7kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C