RK73H1ETTP4872D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP4872D
Description
RES 48.7K OHM 0.5% 1/10W 0402
2
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
48.7kOhm
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RK73H
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.5%
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Datasheets
RK73H1ETTP4872D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP4872D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 48.7kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C