RK73H1ETTP47R5D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP47R5D
Description
RES 47.5 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
47.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±0.5%
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73H1ETTP47R5D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP47R5D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 47.5Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C