RK73H1ETTP4700D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP4700D
Description
RES 470 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power Rating :
63mW
Weight :
652.039032μg
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Surface Mount :
yes
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Resistance :
470Ohm
Tolerance :
±0.5%
Height :
350μm
8 Weeks
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Datasheets
RK73H1ETTP4700D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP4700D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 470Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C