RK73H1ETTP4124F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RK73H1ETTP4124F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 4.12M OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
KOA Speer Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Rating :
63mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Series :
RK73H
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±1%
Resistance :
4.12MOhm
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C