RK73H1ETTP4021F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP4021F
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Tape and Reel (TR)
Working Voltage :
50V
Resistance :
4.02kOhms
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Length :
1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Military Standard :
Not
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
500μm
Series :
RK73H
Power Rating :
63mW
Voltage - Rated :
50V
0402 (1005 Metric)
Published :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
155°C
Case Code (Imperial) :
Depth :
500μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
400μm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RK73H1ETTP4021F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP4021F
RK73H Series, Thick Film, 4.02kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C