RK73H1ETTP39R2F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP39R2F
Description
RES 39.2 OHM 1% 1/10W 0402
2
Mount :
Surface Mount
Resistance :
39.2Ohms
Military Standard :
Not
Power Rating :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Length :
1mm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Supplier Device Package :
Depth :
500μm
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
500μm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Series :
RK73H
Height :
400μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RK73H1ETTP39R2F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP39R2F
RK73H Series, Thick Film, 39.2Ohms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Description: The KOA Speer Chip Resistor - Surface Mount RK73H1ETTP39R2F is a thick film resistor with a 1/16 watt power rating and a 39.2 ohm resistance value with a 1% tolerance. It is designed for surface mount applications and is RoHS compliant.
Features:
- 1/16 watt power rating
- 39.2 ohm resistance value
- 1% tolerance