RK73H1ETTP3900D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP3900D
Description
RES 390 OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
390ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C