RK73H1ETTP3742F
Mfr.Part #
RK73H1ETTP3742F
Description
RES 37.4K OHM 1% 1/10W 0402
yes
Voltage - Rated DC :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
Not
Voltage - Rated :
50V
Depth :
500μm
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Pbfree Code :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
37.4kOhm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±1%
Power Rating :
63mW
Height :
400μm
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RK73H1ETTP3742F
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP3742F
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 37.4kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C