RK73H1ETTP3160D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP3160D
Description
RES 316 OHM 0.5% 1/10W 0402
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
Resistance :
316Ohm
Tolerance :
±0.5%
AEC-Q200
Construction :
RECTANGULAR
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
yes
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
75V
Datasheets
RK73H1ETTP3160D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP3160D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 316Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C