RK73H1ETTP3000D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP3000D
Description
RES 300 OHM 0.5% 1/10W 0402
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
300Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
0402 (1005 Metric)
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Composition :
Thick Film
Working Voltage :
75V
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
RK73H1ETTP3000D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP3000D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 300Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C