RK73H1ETTP2872D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP2872D
Description
RES 28.7K OHM 0.5% 1/10W 0402
WRAPAROUND
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RK73H
Composition :
Thick Film
2
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
28.7kOhm
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
63mW
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W