RK73H1ETTP2803D
Mfr.Part #
RK73H1ETTP2803D
Description
RES 280K OHM 0.5% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
0402 (1005 Metric)
Working Voltage :
75V
Resistance :
280kOhm
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thick Film
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±0.5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Datasheets
RK73H1ETTP2803D
KOA Speer Electronics, Inc. RK73H1ETTP2803D
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RK73H Series, Thick Film, 280kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C